Ekonomický zázrak po nemecky

Autor: Robert Pravda | 16.11.2015 o 12:01 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  971x

Nemecko. krajina uznávaná hlavne čo sa týka bohatstva, nenávidená pre históriu a chlad v srdciach. Ako je to s bohatstvom z pohľadu bezvýznamného človiečika topiaceho sa v cudzích, chladných vodách.

Nie som žiadny ekonomický expert, ale nejaký čas žijem v prostredí, ktoré je všeobecne považované  za najlepšiu ekonomiku v Európe. Ekonomika Nemecka určite je na úrovni, ale môjho pohľadu je dosahované prostriedkami, ktoré sú pravdepodobne národne špecifické. 

Z čias nacizmu poznáme termín Ubermensch - nadčlovek. Bol síce formulovaný nacistickými ideológmi, ale myslím že nemcom je podobný pohľad na seba vrodený a taktiež neustále podporovaný a živený. A zaujímavé je, že to dotiahli až do toho stavu, že je to aj inými národmi je všeobecne akceptovaný pohľad na všetko nemecké, ako na dokonalé a perfektné. Tu sa musím pozastaviť na tom že všetko čo pochádza z Nemecka je perfektné je vo veľkej miere pravda, ale ak si uvedomíme že je samozrejme aj drahé, tak sa asi nie je čomu čudovať. Respektívne opačne, ak je niečo drahé tak by bola katastrofa ak by to bolo nekvalitné, čiže jednoznačne hovoriť o niečom že je kvalitné, bez ohľadu na cenu je číra propaganda.

Ja sám som taktiež bol v tom, že Nemecko je vzorom v precíznosti a kvalite, avšak dnes po dvoch rokoch pobytu a práce v Nemecku sa môj pohľad zmenil. Je pravdou že už dávnejšie som určité pochybnosti mal, lebo ak napríklad ak najväčší osobný mercedes S klasse má v technickom preukaze napísanú užitočnú hmotnosť 380 kg, pritom je to veľká limuzína a teda že v tomto aute sa nemôžu viezť 4 "normálne" vykŕmení Nemci, poukazuje na určitú "nízku" inteligenciu v takej veľkej a uznávanej firme ako je Mercedes Benz (toto sa stalo pri zavedení nového modelu, už neviem či je to táto, alebo predchádzajúca generácia).

Oči sa mi začali otvárať, keď som pri nákupoch v obchodoch rôznych úrovní nachádzal len tovar "Made in Germany".Tovar z Poľska som neočakával, ale možno francúzsky alebo niečo exkluzívne. Ale prekvapenia pokračovali. S normálnou Visa ale Maestro kartou si tu môžete tak akurát vytrieť, akceptujú ich len pumpy alebo hogofogo obchody. Obyčajné obchody síce karty akceptujú, ale sú to tzv. EC karty. Je to nemecká verzia platobných kariet, však nemeckí bankári tiež chcú mať zisk z používania kariet. Prečo by mali nechať zarábať Američanov alebo kohokoľvek iného, keď ich dedovia cedili krv, aby si podmanili nemalú časť sveta. Pokračovalo to na stavbách, kde som nikdy nenašiel materiál, ktorý by pochádzal odinakiaľ ako z Nemecka. 

Ak si teda uvedomíme, že veľká väčšina tovaru je domáceho pôvodu, tak nám vyjde, že Nemecko je vlastne uzavretá ekonomika, v ktorej sa peniaze pohybujú iba v rámci nej samej. Myslím že tento fakt je spôsobený už spomínaným všeobecne uznávaným predpokladom, že všetko nemecké je perfektné a určitou formou súdržnosti a nadradenosti nad cudzím. Samozrejme je tu aj pohyb tovaru dovnútra a von ale keď si dáme tento fakt do súvislosti s tým, že nemecké výrobky ako autá, lietadlá sa dobre predávajú vo svete, tak nám stále zostáva minimálne vyrovnaná bilancia zahraničného obchodu. 

Samozrejme je to môj osobný pohľad a nie je podporený žiadnymi ekonomickými dátami, ale mnohokrát veci fungujú jednoducho a treba si všimnúť ten správny princíp. Bohužiaľ Slovensko je z tohoto pohľadu dobrou ukážkou ako to nerobiť. Na druhú stranu nás môže tešiť, že nemáme za sebou takú históriu ako Nemecko. Bohužiaľ alebo našťastie, neboli sme nikdy chamtiví dobyvatelia, ale iba zašliapnutí poddaní. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?